Haberler

 

GÖLBAŞI MESLEK YÜKSEKOKULUNDA MEZUNİYET COŞKUSU

19.5.2016

GÖLBAŞI MESLEK YÜKSEKOKULUNDA MEZUNİYET COŞKUSU

Gölbaşı Meslek Yüksekokulunda düzenlenen 2015-2016 Mezuniyet törenine Adıyaman Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Seyit TEMİR, İlçe Kaymakamı Murat ZADELEROĞLU, İlçe Jandarma Komutanı Halit ÇUMAK, Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazif ÇETİN, Milli Eğitim Müdürü Ali Şeyh ÖZDEMİR, Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yusuf UÇAR, Emniyet Müdürü V. Fahri ÜNAL, Mal Müdürü Safiye Asuman KARA, Adıyaman Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Mehmet KAYGUSUZOĞLU, Sosyal Bilimler MYO Müdürü Doç. Dr. Mehmet YILDIZ, Fen Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Ramazan GÜRBÜZ, İİBF Dekan Yrd. Doç. Dr. Hüseyin ALKIŞ, Öğretim Elemanları, Resmi ve Sivil toplum kuruluşlarının müdürleri, Halka Bankası ve Ziraat Bankalarının İlçe Şube Müdürleri, CHP İl Başkanı Y. İbrahim GÖÇENLER, MHP İlçe Başkanı Mustafa ÇIRAKOĞLU ile kalabalık bir vatandaş topluluğu, öğrenci velileri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu, İstiklal marşı ve program takdimi ile başlayan Mezuniyet törenine Yüksekokul birinciliği başarısını gösteren Feride TEKİN’in konuşması ile devam edildi.
TEKİN konuşmasına; “Gölbaşı Meslek Yüksekokulumuzda bizlere son derece modern fiziki ortamlar sağlayan Üniversitemizin Sayın Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’ye ve kendilerine vekâleten aramızda bulunan Sayın Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Seyit TEMİR hocamıza, bizlere karşı hep öğrenci merkezli bir eğitim anlayışı içerisinde hizmet veren Yüksekokul Müdürümüz Yrd. Doç. Dr. Nazif ÇETİN hocamız ve yardımcılarına, bizleri en iyi bir şekilde özveriyle yetiştirme gayreti içerisinde geleceğe hazırlayan Akademisyen hocalarımıza teşekkürü borç biliyor ve kendilerini minnetle yâd edeceğimizi unutmamalarını istiyoruz” diyerek başladı.
Yüksekokul Birincisi Feride TEKİN konuşmasının devamında ise;
Değerli misafirler,
Son yıllarda ülkemizde gerçekleşen büyüme ve kalkınma hızı, üniversitelerimize de yansımış ve özellikle doğu ve güneydoğudaki üniversitelerimize bu büyümeden daha büyük bir pay ayrılmıştır. Zaten dış mihraklar bu gelişmelere tahammül edemedikleri için bu bölgelerimizde karışıklık yaratma çabası içerisinde yer almaktadır.
Ülkemiz, hepinizin malumu hassas bir dönemden geçmekte ve hepimizin içini acıtan haberlerle sarsılmaktayız. Tarihi geçmişten bu güne, vatan toprakları uğruna ebediyete irtihal etmiş şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ederken Yüce Allah’tan bizlere şefaatçi olmalarını temenni ediyor, ailelerine ve vatandaşlarımıza sabır diliyoruz. Bize güvenmenizi istiyoruz; çünkü biz ülkemizin her hangi köşesinde hangi işi yapıyor olursak yapalım, hangi çalışmanın içinde bulunursak bulunalım her zaman vatanımız ve milletimiz için çalışmanın gururunu ve yüksek sorumluluğunu taşıyor olacağız.
Sevgili ailelerimiz,
Sizler elbette her türlü fedakârlıklarla bizlerin bugüne ulaşmasında en büyük katkıyı sağladınız. Bu nedenle en büyük teşekkürü hak ediyorsunuz ancak, hiçbir teşekkürle ödenemeyecek büyüklükteki haklarınızı ve özverilerinizi unutmayacak ve bizlerden beklentileriniz doğrultusunda sizlere layık birer evlat, ülkemize ve milletimize faydalı bireyler olarak helallik alacağımıza söz veriyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı…

Yüksekokul Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nazif ÇETİN ise konuşmasında;
“Gölbaşı Meslek Yüksekokulumuzda bir eğitim- öğretim yılının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bu akademik yılımızı da eğitim-öğretim faaliyetlerimiz kapsamında oldukça verimli ve dolu dolu tamamlama gayreti içerisinde bulunduk. Ayrıca eğitim müfredatımızı biraz da çağımızın gereklerine göre yenileyerek girişimcilik eğitimlerinin yanı sıra iş sağlığı ve güvenliği derslerini de müfredatımıza dâhil ettik. Eğitim dönemimizin son çeyreğinde Yüksekokulumuz Öğretim elemanlarımızın da önerileriyle öğrencilerimize yönelik ücretsiz DGS ve KPSS kursları başlattık ve devam ediyoruz."

Yürütücülüğünü Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Müdürlüğümüzün gerçekleştirdiği bir SODES projesinin tamamlandığı halde üretimlerinin devam ettiğini, Yine Yüksekokul Müdürlüğümüzün yürütücülüğünde onaylanan bir diğer AB-ÇSGB hibe projesinin ise 01.11.2015 tarihinde faaliyetlerine başladığını ve başarılı bir şekilde çalışmalarının devam ettiğini ifade eden ÇETİN her iki proje koordinatörlüğünü gerçekleştiren Öğretim elemanlarına da teşekkür ederek konuşmasına şöyle devam etti.
Sevgili öğrencilerimiz…
Sizleri Gölbaşı MYO’dan mezun ederken sizler için asıl mücadelenin bu an itibariyle başladığının bilinci ve şuurunda olmanız gerekir.
Şu hususu unutmamamız gerekir ki; Maddi anlamda kaybedilen birçok şey geri getirilebilir ve telafi edilebilir ancak boşa geçen zaman asla geri getirilemez. Hz. Mevlana, “Dünle beraber gitti, cancağızım ne kadar söz varsa düne ait. Şimdi yeni şeyler söylemek lazım derken, dünkü zamanın dünde kaldığını ve geri getirilemeyeceğini ifade etmektedir.
Bu konuda özellikle de âlemlerin yüzü suyu hürmetine yaratıldığı Yüce Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV) tarafından bize vasiyet edilen, “İki günü müsavi olan ziyandadır” (H.Ş.) doğrultusunda hareket ederek bu ânımızı bir önceki ânımızdan daha faydalı işler yaparak insanlığa hizmete adamamız gerekmekte ve böylelikle yaradılış gayesine uygun davranmak durumundayız.
Hayatımızdaki temel düsturumuz Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK’ün “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözlerini dikkate alarak; Yıkıcı değil yapıcı olmak, Bölücü değil bütünleştirici olmak, Yıkıp yakan değil yapıp eden olmak, Öldürmeyi değil yaşatmayı amaç edinmek, Fitne, fesat ve arabozuculardan uzak durmak olmalıdır.
Bizler, Yüzyıllar boyunca çok çok ilerilerde giderken gerilere düştüğümüz durumdan çalıştığımız, ürettiğimiz, kazandığımız ve bunları idrak ettiğimiz sürece koşar adımlarla yeniden ileriye geçebiliriz ancak yakın bir coğrafyada ve hemen sınır komşumuzda dünyanın efendileri adeta bir yok etmek yarışına girişmiş ve kaçabilenleri de sınırlarını kapatarak denizlerde boğulmaya mahkûm etmişken bizler bu hususları dikkate almadığımız sürece ne kendimize ne de mazlum milletlere yardımcı olabiliriz...!
Kimisi modası geçip eskiyen silahlarını Müslüman ülkelerdeki insanlar üzerinde imha etmekte, Kimisi yeni teknolojilerle ürettiği silahlarının yok etme kapasitesini yine Müslüman halklar üzerinde test etmekte, Kimisi siyah altın madenini başkalarına kaptırmamak için bölgeyi cehenneme çevirmekte, Kimisi de yıkıp yakıp kendilerine yeni iş sahaları oluşturmak için haneleri yerle bir etmekte ve insanlık adına utanç veren işler yapmaktadırlar ve kendilerini de medeni milletler olarak adlandırmaktadırlar.
Dünyanın merkezinde yaşanan tüm bu mezalim karşısında Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve onun halkından başka gözleri kanayan adeta yok denecek durumdadır… Türkiye’de bir yandan devlet ve hükümet yardımları, diğer taraftan halkımızın ekmeğini paylaşma girişimleri sürdürülmeye çalışılırken… Koca bir Avrupa İmparatorluğu 3,5 milyar dolar gibi komik bir katkıdan söz etmektedir ki bu ancak kişi başı günlük 2 $’a tekabül etmekte ve bu tutar bir kişinin bir öğün yemeğini dahi karşılamamaktadır! Durum böyle iken Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşları olarak her birilerimize daha fazla iş düşmekte ve bir anımızı bile boşa geçirmememiz gerekmektedir.
Sevgili öğrencilerimiz,
Sayın Rektörümüz yoğun programı nedeniyle aramızda bulunamadığından selamları ile birlikte bir mesajını da ben sizlere iletmek isterim. Rektör Hocamız; Özellikle de ebeveynlere çocuklarınızı geciktirmeden evlendirin talimatı veriyor… Ben bunu biraz açarak size şöyle aktarmak istiyorum; Önce iş, sonra aş ve sonra da eş düşünmek durumundasınız. Ama iş beğenmek lüksüne kapılmadan işinizde gecikmeyesiniz ki eş bulmakta da geç kalmayasınız. Daha iyi bir iş buluncaya kadar mevcut bulunan işlerde çalışmaktan kaçınmayın ki daha iyi işlere ulaşabilesiniz.
Daha iyi bir ücretle çalışacağımız iş aramak yerine daha iyi yapabileceğimiz bir işte çalışmayı hedeflemeliyiz ki başarı sürdürülebilir olsun ve gelecekte daha iyi kazananlar olabilelim. Sizlere verilen Mesleki Etik derslerinde de belirtildiği gibi sizler, çalıştığımız işletme ve işverenin gelişip büyümesi ve iyi bir kazanç sağlaması için ne kadar gayretle çalışırsanız gelecekte daha iyi kazanan ve daha iyi işler yapan kimseler olabilirsiniz.
Gölbaşı Meslek Yüksekokulu Yönetimi olarak; Öncelikle bizlere bu eğitim kurumunda ihtiyacımız olan tüm imkânları sağlayan Üniversitemizin Sayın Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ ve şahsında tüm Üniversitemiz yönetimine, Yüksekokulumuz öğrencilerini en iyi bir şekilde yetiştirme gayreti içerisinde özverili çalışmalarda bulunan tüm öğretim elemanı arkadaşlarımıza, idari personelimize, hizmetli ve güvenlik çalışanlarımıza…
Ayrıca tüm bu eğitim faaliyetlerimiz içerisinde bize destek veren İlçe Kaymakamımız, İlçe Belediyemiz, Emniyet Müdürlüğümüz ve tüm diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Sevgili Öğrencilerimiz, bundan sonraki hayatınızda başarılar diliyor ve sizleri Allah’a emanet ediyor Üniversitemiz ve Yüksekokulumuz adına mezuniyet programımıza katılan herkese teşekkür ediyor saygı ve sevgilerimi iletiyorum” temennisinde bulunarak konuşmasını tamamladı.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Mustafa Talha GÖNÜLLÜ’nün selam ve sevgilerini ileterek konuşmasına başlayan Rektör Vekili Prof. Dr. Seyit TEMİR şunları ifade etti.
“Sevgili gençler, yükseköğrenim görmüş bireyler olarak ülkemize olan sorumluluklarınız da artacaktır. Yaşamınızın her döneminde ülkemizin temel değerlerine sahip çıkan, koruyan ve ülkemizin gelişip büyümesine katkı sağlayacak olan sizlere meslek yaşamınızda başarılar diliyor, hepinizi sevgi ile kucaklıyorum.
Türkiye’de Üniversiteler arasında önemli bir yere sahip olan Adıyaman Üniversitesinde okumanın, bu üniversiteden mezun olmanın ayrılacağını her zaman hissedecek, bu gururu her zaman yaşayacaksınız.
Bugün diplomalarını alacak olan sevgili öğrencilerimizin fedakâr ailelerine, öğrencilerimizin eğitimlerinde gayret gösteren saygıdeğer öğretim elemanlarına da teşekkürlerimi sunuyorum”

Gölbaşı İlçe Kaymakamı Murat ZADELEROĞLU ise yaptığı konuşmada mezun olan her bir öğrencinin farklı alanlarda çalışacak olduğunu, kiminin eğitimlerine başka okullarda devam edeceğini ve geleceğin Mühendisleri, akademisyenleri, kamu çalışanları ya da işadamları olacaklarını ifade ederek bundan sonraki yaşamlarında başarılarının devamı temennisinde bulundu.

Konuşmaların ardından yüksekokul birincisi tarafından yaşkütüğüne plaket çakıldı ve dereceye giren öğrencilere plaket, altın ödülü ve başarı belgeleri ve çiçek takdimi yapıldı. Yüksekokul birincisinin altın ödülü Mavigöl Gaz, İkincinin altın ödülü Göl-Tur, üçüncünün altın ödülü ise Yüksekokul Müdürlüğü tarafından karşılandı.

Yüksekokul Müdürü ÇETİN, Mezuniyet Programının Organizasyonu doğrultusunda görev alan Yrd. Doç. Dr. Mehriban EMEK, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Mustafa KAHRAMAN ve Öğr. Gör. Hakan DERİN'e ve Okt. Burak TELLİ'ye teşekkürlerini iletti ve mezuniyet törenleri resmi programı kep fırlatma sonrası sona erdi

Görünütülenme Sayısı: 2301